Jaroslav Klecan jako někdo jiný než zrádce z Reportáže

Spisovatel Marek Toman bude s použitím archivních fotografií vyprávět příběh Jaroslava Klecana, interbrigadisty, odbojáře a zároveň negativní postavy z knihy Julia Fučíka Reportáž psaná na oprátce.

Společenský sál ŠK, od 17:00 hod.

Vstupné 80 Kč, studenti a senioři 50 Kč.

 

---

Ze Zadních Zborovic u Strakonic pocházel Jaroslav Klecan – interbrigadista a odbojář (1914 – 1943). A zároveň negativní postava Reportáže, psané na oprátce Julia Fučíka, komunistického novináře vyzdvihovaného socialistickým režimem. Fučík Klecana v Reportáži obvinil, že při výsleších gestapem zradil. A zatímco Fučík byl všeobecně známou osobností, o Klecanovi se vědělo v podstatě jen to, co o něm napsal Fučík.

Spisovatel Marek Toman se nicméně nechal Klecanovým osudem inspirovat k historickému románu Oko žraloka (2018). Na základě románu se mu ozvali Klecanovi příbuzní a spisovatel také objevil více než padesát dopisů, které Klecan napsal z francouzských koncentračních táborů své španělské přítelkyni. Její rodina ve Valencii tyto dopisy uchovává dosud. V Tomanově překladu vyšly v knize Zrádce, hrdina, spisovatel? (2021), spolu se spisovatelovým esejem a se studií historika Davida Majtenyiho.

Klecanovy dopisy vyprávějí příběh lásky, která se nemohla naplnit. Vykreslují také vnitřní svět idealisty, jenž si zakládal na tom, že se chová čestně. Nyní vycházejí na světlo i další historické dokumenty, které dokazují, že Klecan byl někdo jiný, než jak ho vylíčil Fučík.

O tom všem bude vyprávět spisovatel Marek Toman, s použitím řady archivních fotografií. Vystoupení se zúčastní Klecanovi příbuzní ze Zadních Zborovic a ze Strakonic.

8. září 2023 uplynulo osmdesát let od Klecanovy smrti – za odbojovou činnost byl popraven v Plötzensee.

 

 

Datum: 
Čtvrtek, Říjen 26, 2023 - 17:00
Místo konání: 
Společenský sál ŠK
Vstupne: 
80