Šumavské příběhy

Ilustrace Petra Štěpána.

3. 7. – 30. 12. Společenský sál ŠK. Výstava je přístupná v době konání společenských akcí.

 

----------------------------------------------------

Narozen 1961 v Praze, studoval na SUŠ Václava Hollara a DAMU. Od roku 1989 žije v Hajanech nedaleko Blatné.

 

   Od roku 1989 se věnuje výrobě replik soch, šperků a řemeslných výrobků z kovu, dřeva, laminátů a sádry. Realizoval řadu zakázek pro výstavy v Národním muzeu – Náprstkově muzeu afrických, amerických a asijských kultur v Praze. Vytváří též repliky archeologických nálezů ze sbírek různých muzeí v ČR.

   V roce 1992 začal s knižní ilustrací, nejčastěji technikou perokresby, olejové malby, akvarelu. Mezi vydané publikace patří například Mabinogi, Keltské pověsti a pohádky, Kapesní dějiny Irska (nakladatelství Zvláštní vydání), nebo Průvodce Blatenskem nejen pro cyklisty. V posledních letech hojně spolupracuje s autorem Ondřejem Fibichem na regionální tvorbě, z této spolupráce vznikly například publikace jako Šumavské pohádky a říkadla, Moudrý rabi z Rábí či Strašidla na Kašperku.

  Hudební stránku umělce představuje jihočeská kapela Křečový žíly, která již od roku 1999 vydala řadu alb a koncertuje při regionálních událostech.

   Od roku 2001 vystavuje vlastní tvorbu, tedy své olejomalby, ilustrace a grafiky (například Galerie Vyšehrad v Praze, 2001 a 2011, Písek 2006, Zvíkov 2008, Zámek Blatná 2009, Passau, Strakonice 2013, Český Krumlov 2014).

   V novém miléniu začal realizovat výstavy pro česká muzea (Národní muzeum, Muzeum Koček na Zámku Lnáře a další), od vytváření uměleckého návrhu až po realizaci, vyráběl tedy nejen repliky a kopie, ale i modely, další součásti expozic, či jejich kompletní grafický design.

   Petr Štěpán je otcem přátelského sdružení Menhirostav, které vzniklo v roce 1994 a stará se o obnovu regionální mikrohistorie. To zahrnuje opravu a udržování významných krajinných i kulturních památek (významné kameny, kapličky, smírčí kříže, boží muka a jiná místa).

   Jako zakládající člen řemeslného cechu Dobré Dílo pracuje na restaurování soch, staveb (zejména kapliček, křížů a božích muk), technických a historických památek, starožitného nábytku a dalších předmětů záchrany hodných.

   V roce 2018 spoluzakládal Hajanské muzeum, které shromažďuje sbírky lokální historie, a dále se podílí na jeho rozvoji.

Detailnější informace o jeho tvorbě jsou k dispozici na www.stepanpetr.cz

 

 

 

Datum: 
Středa, Červenec 3, 2024 - 08:00 - Pondělí, Prosinec 30, 2024 - 18:00
Místo konání: 
Společenský sál ŠK