Knihodělna - slavnostní otevření

Poslední květnové odpoledne nabídne naše knihovna výjimečný kulturní program. Na III. hradním nádvoří se otevírá Knihodělna – nový prostor zaměřený na ruční vazbu knih. Diváci se mohou těšit na koncerty, divadelní představení, výstavu nebo výtvarné dílny pro děti i dospělé. Další program se bude týkat samotné Knihodělny, knihařské dílny a muzea Bedřicha Zákosteleckého, kde proběhnou komentované prohlídky. Záštitu nad akcí převzali Ministerstvo kultury, senátor Tomáš Fiala, hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a starosta města Strakonice Břetislav Hrdlička. Podrobný program na webu Knihodělny, vstup je zdarma.

Doprovodný program nabídne koncerty oceňované Báry Zmekové, nadějné českobudějovické muzikantky Marjari i originálního písničkáře Jana Senfta, vystupujícího pod jménem Člověk krve. Speciálně vystoupí také bývalí žáci Bedřicha Zákosteleckého, který mimo knihařiny zasvětil podstatnou část života výuce hry na klarinet. Jen pro tuto příležitost složili žáci klarinetové trio. V rámci kulturního odpoledne vystoupí se svou divadelní produkcí Ivana Bílková z královéhradeckého divadla Drak či plzeňská dvojice Tyan.

Důležitou součást slavnostního otevření budou výtvarné dílny pod vedením ilustrátorky Ester Tajrychové a Jany Drechselové. Ty nabídnou dětem i dospělým ochutnávku knihařského řemesla. Sám knihař Bedřich Zákostelecký provede Knihodělnou při komentovaných prohlídkách.

Na hradě ve Strakonicích bude také pro tuto příležitost vystavena kniha Epopej – největší publikace vyrobená u nás. Na tomto unikátním knižním zpracování Muchova slavného obrazového cyklu se podílela řada významných tvůrců a osobností v čele s fotografem Janem Williamem Drnkem.

Slavnostním otevřením však kulturní nabídka v Knihodělně teprve začíná. Program se plně rozběhne již toto léto. Jana Drechselová se spolu s Bedřichem Zákosteleckým ujme lektorování prvního nabízeného kurzu, zaměřeného na základní postupy knihařského řemesla, použití různých materiálů a ručního nářadí. Termíny jsou již vypsány na webu Knihodělny.

Knihodělna vznikla na základě dohody města Strakonice a architekta Jana Zákosteleckého, syna knihaře Bedřicha. Došlo tak k rozšíření nabídky Šmidingerovy knihovny, která ucelenou dílnu provozuje.

 

PřílohaVelikost
PDF icon Pozvánka na otevření4.79 MB